Our Banner ImageOur Banner ImageOur Banner ImageOur Banner ImageOur Banner ImageOur Banner ImageOur Banner Image
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
facebook
News - Latest News
3 Jul 2013

2013 Summer Shindig & Club Champs

IMG_5382 IMG_5420 IMG_5479 IMG_5488 IMG_5535 IMG_5535 IMG_5552 IMG_5604 IMG_5611 IMG_5635 IMG_5638 IMG_5970 IMG_6021 IMG_6027 IMG_6063 IMG_6075 IMG_6132 IMG_6501

Staunton Harold SC members enjoyed a fantastic three days of sailing and social activities this weekend.
 
It opened with an “It’s a Knockout” competition on Friday evening, with on-water and land-based games, with the weather failing to dampen the spirits of the competitors.
 
Come Saturday morning and the weather cleared in time for the start of the Junior and Youth Championships.  Three races in a gentle breeze with over 20 boats racing ended with a well deserved win by Chloe Felton in her Oppie, followed closely by Emila Torka and Cora Kenmuir-Hogg in the 420 and Darren(!) and Louise Fasey in their Fireball.  Prizes were presented after the races, with all youngsters going home with something tasty!
 
Mixed in with these three races were two races for the Regatta Cup.  This was won by John Blundell (Solo), hotly pursued by Olli Needham in a Laser and Pete Gray/Simon Forbes in a Fireball from a fleet of over 40 boats.  Notably a few of the Juniors also joined in these races, managing five races in the day – very well done to them.  All this on-water activity was expertly managed by Andy & Lesley Foskett and their team of AOD, safety boat crews and galley helpers.
 
Saturday evening was the Summer Shindig.  A welcome Pimms got the evening off to a great start, followed by a Hog Roast, salad and home made cakes.  A couple of casks of real ale and music provided by “Jewels” helped the party atmosphere and dancing carried on until quite late in the evening.  The Social team (Pete, Rachel, Simon, Amy and Richard) had done a superb job again.
 
Sunday morning was the “Big Breakfast” and Lol, Colin and Darren served up 60 covers of “full English” breakfast, most welcome to all the intrepid campers as they staggered out of their tents/camper vans.  The sun came out, the wind picked up, and it was all set for the Club Championships – three races, which included a non-discardable final pursuit race.  Over 40 boats competed in this.  Admittedly some crews were not looking quite as sharp as they had on the Saturday, possibly as a result of the real ale, but there was plenty of close racing and quite a few capsizes.  
 
Coming out ahead of the pack were Mad-Dog and Peter Elver (Fireball), followed by Rob Watson/Simon Forbes (also in a Fireball, and managing a stunning port tack start in the second race) then Pete Gray and Matt Foskett (Scorpion).  There were trophies for a number of other boats: first Laser (Matt Lathoud), first old boat (Darren Fasey/Colin Davis), first over-60 (John Shoesmith).
 
Overall, it was a fantastic weekend, and our thanks to everyone who helped make it happen.

 

Plenty of photos were taken (thanks Andy and others) and can all be seen here:

Junior Champs
https://plus.google.com/photos/100634857140405317196/albums/5895961329832819633?authkey=CPv29Mu7k4D1wgE
 
Regatta Cup
https://plus.google.com/photos/100634857140405317196/albums/5895962515204123665?authkey=CJaigLyW4ee42wE
 
Club Championships
https://plus.google.com/photos/100634857140405317196/albums/5895958269407320017?authkey=CIPPqZbiuL267AE
 

Results:

Junior Champs
 
Overall:
                Chloe Felton (Oppie)
                Emila Torka & Core K-Hogg (420)
                Jacob Felton (Oppie)
 
Groups
                 Red - Chloe Felton
                 Orange - Fergus Winter
                 Yellow - Jacob Felton
                 Green - Sam Nugent
                 Youth/none squad age - The Kelsalls
 
Regatta  (42 entries)
 
                John Blundell/Oli Needham/Peter Gray & Simon Forbes
                Laser-Oli Needham
                Lady-Rachel
                Old Boat - Daren and Chris
                Over 60 - Peter Crichton
                Optimist/Junior-Chloe
                Novice-Keith Turner and Linda Houldcroft
                U21 and 20th - Joe Smith
                Best dressed - Louise Craig
                Perseverance-Rachel Coopey in her optimist
                10th - Peter Mountford
                30th - Ann and Jeremy Nugent
 
 
 
Club Champs  (51 entries)
 
                1st - John/Pete
                2nd - Rob/Simon
                3rd - Pete G/Matt Foz (also U21 crew)
                1st solo and 1st slow handicap - John Blundell
                Old boat - Daren and Colin
                1st laser - Matt Lathous
                1st lady helm - Rachel
                1st over 60 - John Shoesmith
                1st Junior - Emilia and Cora
                1st under 16 crew - Matt Moody
                1st Optimist - Chloe
                1st U21 helm - Joe Smith
                1st 200 - Nigel and Di
                1st GP - Darrel and Charles
                Perseverance - Rebecca and Samuel Grimshaw
                10th - Rachel and Lol
                20th - Eleanor Craig
                30th - Grahame and Nathan Smith