2010 Staunton and Melbourne Cup

Staunton Harold Sailing Club

Final Results

Melbourne Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Melbourne Phantom 1328 Andy Kennington   (2.0) 1.0 1.0 4.0 2.0
2nd Melbourne RS200 1050 P Davies H Davies (3.0) 2.0 2.0 7.0 4.0
3rd Melbourne Enterprise 22105 Mike Smith Fiona (9.0 DNC) 3.0 3.0 15.0 6.0
4th Melbourne Comet 725 John Orchard   (9.0 DNC) 4.0 4.0 17.0 8.0
5th Melbourne RS200 589 Matt Dry H Sandstrom 1.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 19.0 10.0
6th Melbourne Phantom 1367 S Greenhalgh   4.0 (6.0) 6.0 dnf 16.0 10.0
7th Melbourne Laser 178470 Russell Coggrave   5.0 5.0 (9.0 DNC) 19.0 10.0
8th Melbourne Laser 59804 Paul Green   6.0 7.0 (9.0 DNC) 22.0 13.0

Staunton Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Staunton Fireball 14966 Grahame Newton Mark Stevens (2.0) 1.0 2.0 5.0 3.0
2nd Staunton 420 53872 Matt Foskett Adam Walker 1.0 2.0 (18.0 ocs) 21.0 3.0
3rd Staunton Fireball 14935 Andy Foskett Leslie Foskett 4.0 (7.0) 1.0 12.0 5.0
4th Staunton Fireball 14876 Chris Walker Dan Walker 3.0 (6.0) 3.0 12.0 6.0
5th Staunton Laser 172766 Richard Bennett   6.0 (11.0) 4.0 21.0 10.0
6th Staunton RS200 458 N Pepperdine D Pepperdine (25.0 DNC) 5.0 5.0 35.0 10.0
7th Staunton RS200 1017 Hannah Jones Chris Taylor (25.0 DNC) 4.0 9.0 38.0 13.0
8th Staunton Fireball 14836 Ian Kelly Tom Burrows 5.0 9.0 (18.0 ocs) 32.0 14.0
9th Staunton Laser 180309 Mike Jones   8.0 (18.0) 6.0 32.0 14.0
10th Staunton Laser 197694 Paul Williamson   7.0 8.0 (25.0 DNC) 40.0 15.0
11th Staunton Scorpion 1983 Graham Watts Mark Harden 11.0 (12.0) 7.0 30.0 18.0
12th Staunton Fireball 14973 Tim Needham Simon Forbes (18.0 RAF) 3.0 18.0 ocs 39.0 21.0
13th Staunton Laser Radial 176510 Alan Bennett   (25.0 DNC) 13.0 8.0 46.0 21.0
14th Staunton Scorpion 1908 Phil Honnor Sam Kelly 10.0 (19.0) 11.0 40.0 21.0
15th Staunton Laser 122192 Craig Wiliamson   12.0 10.0 (25.0 DNC) 47.0 22.0
16th Staunton Fireball 15016 P Slack D Slack 15.0 (16.0) 10.0 41.0 25.0
17th Staunton Laser 143933 Will Jones   9.0 17.0 (18.0 DNF) 44.0 26.0
18th Staunton Topper 23375 Terry Gooch   16.0 (22.0) 12.0 50.0 28.0
19th Staunton GP14 13756 Darrell Sleep C Saunders 13.0 (21.0) 18.0 DNF 52.0 31.0
20th Staunton Enterprise 21939 Brian Heighton Ann Heighton 14.0 20.0 (25.0 DNC) 59.0 34.0
21st Staunton Fireball 14883 Stewart Hodson Debbie Gibson (25.0 DNC) 14.0 25.0 DNC 64.0 39.0
22nd Staunton RS200 589 Matt Dry H Sandstrom (25.0 DNC) 15.0 25.0 DNC 65.0 40.0
23rd Staunton GP14 13590 Geoff Kelham Kate Kelham (25.0 DNC) 23.0 25.0 DNC 73.0 48.0
24th Staunton Laser 180309 Mike Jones   (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 75.0 50.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com