event burgee venue burgee

2011 Anniversary Cup

Staunton Harold Sailing Club

Results are final as of 16:14 on July 4, 2011

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett Notes
1st Handicap Scorpion 2013 Peter Gray Rachael Rhodes 1055 (1.0) 1.0 1.0 NDP 3.0 2.0
2nd Handicap Fireball 14966 Grahame Newton Buzz 982 (2.0) 2.0 2.0 NDP 6.0 4.0
3rd Handicap Laser 200906 Craig Williamson   1082 5.0 (8.0) 3.0 NDP 16.0 8.0
4th Handicap Fireball 14935 Matt Foskett Lesley Foskett 982 (10.0) 3.0 6.0 NDP 19.0 9.0
5th Handicap Fireball 14370 Daren Fasey Colin Davis 982 (7.0) 4.0 5.0 NDP 16.0 9.0
6th Handicap Scorpion 1983 Graham Watts Mark Harden 1056 (11.0) 5.0 7.0 NDP 23.0 12.0
7th Handicap Fireball 14882 Rob Watson Simon Forbes 982 9.0 (36.0 DNC) 4.0 NDP 49.0 13.0
8th Handicap RS200 1111 Tim Grey Wendy Grey 1057 3.0 (6.0) 11.0 NDP 20.0 14.0
9th Handicap 29er 328 Oli Needham Corey Newton 924 (13.0) 9.0 8.0 NDP 30.0 17.0
10th Handicap Laser 136617 Joe Smith   1078 4.0 (15.0) 14.0 NDP 33.0 18.0
11th Handicap Laser Radial 138473 Becky Priest   1101 5.0 (13.0) 13.0 NDP 31.0 18.0
12th Handicap GP14 13446 Mike Heaney Paul Heaney 1127 (36.0 DNC) 10.0 9.0 NDP 55.0 19.0
13th Handicap Laser 180309 Mike Jones   1078 (36.0 DNF) 12.0 10.0 NDP 58.0 22.0
14th Handicap Laser 198602 Ben Brown   1082 12.0 (25.0) 12.0 NDP 49.0 24.0
15th Handicap Laser 170613 Rob Pocock   1078 8.0 (21.0) 20.0 NDP 49.0 28.0
16th Handicap Comet 126 Alan Bennett   1173 (16.0) 11.0 21.0 NDP 48.0 32.0
17th Handicap Laser 178470 Russ Coggrave   1080 15.0 (29.0) 17.0 NDP 61.0 32.0
18th Handicap Laser 174789 John Shoesmith   1078 (36.0 DNC) 16.0 16.0 NDP 68.0 32.0
19th Handicap Fireball 14973 Terry Forbes Will Moody 980 (36.0 DNC) 7.0 28.0 NDP 71.0 35.0
20th Handicap Topper 43239 Cora Kenmuir-Hogg   1297 14.0 (19.0) 23.0 NDP 56.0 37.0
21st Handicap Laser 175375 Phil Wright   1082 (36.0 DNC) 22.0 15.0 NDP 73.0 37.0
22nd Handicap Laser 186686 Richard Barnett   1078 (36.0 DNC) 24.0 18.0 NDP 78.0 42.0
23rd Handicap RS200 1050 Pete Davies Henry Davies 1057 (36.0 DNC) 20.0 22.0 NDP 78.0 42.0
24th Handicap Solo 4567 Nick Threadgill   1155 17.0 (18.0) 26.0 NDP 61.0 43.0
25th Handicap RS Feva 3374 Holly McKechnie Abbie Brown 1200 19.0 (32.0) 25.0 NDP 76.0 44.0
26th Handicap Laser 59804 Paul Green   1082 18.0 (27.0) 27.0 NDP 72.0 45.0
27th Handicap Solo 3814 Sue McCrea   1153 20.0 26.0 (36.0 DNC) 82.0 46.0
28th Handicap Enterprise 21939 Brian Heighton Ann Heighton 1116 (36.0 DNC) 28.0 19.0 NDP 83.0 47.0
29th Handicap Laser 75074 Kris Kenmuir-Hogg   1082 (36.0 DNC) 23.0 24.0 NDP 83.0 47.0
30th Handicap GP14 13590 Geoff Kelham Kate Kelham 1127 (36.0 DNC) 14.0 36.0 DNF 86.0 50.0
31st Handicap GP14 13260 David Ewbank Kamran Ewbank 1127 21.0 (31.0) 29.0 NDP 81.0 50.0
32nd Handicap Enterprise 21870 Nigel Pepperdine Di Pepperdine 1116 (36.0 DNC) 17.0 36.0 DNF 89.0 53.0
33rd Handicap Laser 180930 Phil Hardcastle   1082 (36.0 DNC) 30.0 36.0 DNF 102.0 66.0
34th Handicap 405 356 Marcus Cork-Keeling Sam Smith 1089 (36.0 DNC) 33.0 36.0 DNF 105.0 69.0
35th Handicap 405 336 Emma Kindon Oliver Cawthorne 1089 (36.0 DNC) 34.0 36.0 DNF 106.0 70.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com