event burgee venue burgee

2012 Club Championships

Staunton Harold Sailing Club

Provisional Results

Overall

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Cat SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Fast Handicap Scorpion 2013 1053 Peter Gray Rachel Rhodes (4.0) 1.0 1.0 NDP 6.0 2.0
2nd Fast Handicap Fireball 14966 980 Grahame Newton Mark Stevens 1.0 (2.0) 2.0 NDP 5.0 3.0
3rd Fast Handicap Fireball 15004 980 Tom Foskett Rob Watson 2.0 (3.0) 3.0 NDP 8.0 5.0
4th Fast Handicap Fireball 14935 980 Andy Foskett Lesley Foskett 3.0 (9.0) 6.0 NDP 18.0 9.0
5th Fast Handicap GP14 14072 1127 Darrel Sleep Charles Saunders 5.0 (16.0) 9.0 NDP 30.0 14.0
6th Fast Handicap Fireball 14370 980 Daren Fasey Joe Smith (14.0) 11.0 4.0 NDP 29.0 15.0
7th Fast Handicap Scorpion 1983 1053 Graham Watts Mark Harden (8.0) 8.0 7.0 NDP 23.0 15.0
8th Fast Handicap GP14 Old Boat 13446 1127 Mike Heaney Paul Heaney (35.0 DNC) 7.0 8.0 NDP 50.0 15.0
9th Fast Handicap RS200 1006 1057 Tim Gray Wendy Gray (5.0) 4.0 14.0 NDP 23.0 18.0
10th Fast Handicap RS200 458 1057 Nigel Pepperdine Di Pepperdine (15.0) 6.0 13.0 NDP 34.0 19.0
11th Fast Handicap Laser Radial over 60 174789 1110 John Shoesmith   7.0 (14.0) 12.0 NDP 33.0 19.0
12th Fast Handicap 420 under 16 50660 1087 Emma Kindon Sam Smith (35.0 DNF) 15.0 5.0 NDP 55.0 20.0
13th Fast Handicap Topper under 16 43239 1301 Cora Kenmuir-Hogg   (13.0) 5.0 17.0 NDP 35.0 22.0
14th Fast Handicap Laser 4.7 182440 1175 Nick Waters   (35.0 DNC) 12.0 10.0 NDP 57.0 22.0
15th Fast Handicap 29er Under 16 Crew 328 922 Oli Needham Corey Newton 12.0 10.0 (35.0 DNC) 57.0 22.0
16th Fast Handicap Optimist under 16 5722 1646 Chloe Felton   9.0 (17.0) 18.0 NDP 44.0 27.0
17th Fast Handicap RS200 1362 1057 Lol Hayward Emma Richardson (16.0) 13.0 15.0 NDP 44.0 28.0
18th Fast Handicap Laser Radial First year racing 182480 1110 Mark Forrester   10.0 (21.0) 21.0 NDP 52.0 31.0
19th Fast Handicap Solo 4325 1150 Phill Honnor   (35.0 DNC) 25.0 11.0 NDP 71.0 36.0
20th Fast Handicap Laser Radial Under 21 181059 1110 Tommi Cluley   (35.0 DNC) 20.0 16.0 NDP 71.0 36.0
21st Fast Handicap Contender 628 993 Chris Walker   (35.0 DNF) 18.0 20.0 NDP 73.0 38.0
22nd Fast Handicap Laser Radial 186686 1110 Richard Barnett   (35.0 DNC) 19.0 22.0 NDP 76.0 41.0
23rd Fast Handicap Topper 46664 1301 Eleanor Craig   17.0 (22.0) 25.0 NDP 64.0 42.0
24th Fast Handicap Laser 4.7 158424 1175 Oli Cawthorne   (35.0 RAF) 23.0 19.0 NDP 77.0 42.0
25th Fast Handicap GP14 No Spin Old boat Under 16 Cr 13260 1147 Dave Ewbank Kamran Ewbank 19.0 26.0 (35.0 DNF) 80.0 45.0
26th Fast Handicap Laser 186686 1085 Richard Barnett   11.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 81.0 46.0
27th Fast Handicap GP14 Over 60 13407 1127 John George Mick Barrett (35.0 DNC) 24.0 23.0 NDP 82.0 47.0
28th Fast Handicap Solo Old Boat 3814 1150 Sue McCrea   18.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 88.0 53.0
29th Fast Handicap Laser Radial 180930 1110 Phil Hardcastle   (35.0 DNC) 29.0 24.0 NDP 88.0 53.0
30th Fast Handicap Comet 275 1179 Luke Harmer   (35.0 DNC) 28.0 26.0 NDP 89.0 54.0
31st Fast Handicap Lark Under 16 Crew 1892 1073 Chris Taylor Jack Taylor (35.0 DNC) 27.0 27.0 NDP 89.0 54.0
32nd Fast Handicap RS 2000 2772 1090 Don Hewitt Ruth Hewitt 20.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 90.0 55.0
33rd Fast Handicap Laser Radial Over 60 157505 1110 Howard Rutter   (35.0 DNF) 35.0 DNC 35.0 DNC 105.0 70.0
33rd Fast Handicap RS Vision 51 1093 Simon Kelsall Kelsall family (35.0 DNF) 35.0 DNC 35.0 DNC 105.0 70.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com