GP14 Midland Area Championships 2013

Staunton Harold S.C.

Results are final as of 23:47 on April 24, 2013

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Gold GP14 14132 South Staffs SC Mike Senior Liz Senior 2.0 2.0 3.0 (4.0) 1.0 3.0 15.0 11.0
2nd Gold GP14 14021 Royal Windermere YC Andy Tunnicliffe Chris Robinson 1.0 5.0 2.0 (7.0) 2.0 7.0 24.0 17.0
3rd Gold GP14 13711 South Staffs SC Rich Bennett Emily Cole-Evans (12.0) 1.0 9.0 9.0 4.0 4.0 39.0 27.0
4th Gold GP14 14097 Blithfield Dave Young Seonaid Young (29.0 DNF) 4.0 7.0 1.0 10.0 5.0 56.0 27.0
5th Gold GP14 14082 South Staffs SC Sam Blocksidge Mark Fleming 11.0 3.0 5.0 6.0 5.0 (12.0) 42.0 30.0
6th Gold GP14 14118 Blithfield Richard Instone Jim Toothill 8.0 (29.0 BFD) 1.0 14.0 7.0 2.0 61.0 32.0
7th Gold GP14 14119 South Staffs SC Ian Willis Keith Dutton 3.0 6.0 13.0 5.0 9.0 (15.0) 51.0 36.0
8th Gold GP14 13710 South Staffs SC Sam Watson Andy Hunter 7.0 9.0 11.0 (13.0) 11.0 1.0 52.0 39.0
9th Silver GP14 13946 South Staffs SC Eleanor Davis James Croxford 15.0 7.0 (17.0) 3.0 12.0 6.0 60.0 43.0
10th Gold GP14 14039 Chase SC Peter Jacques Peter Tate 4.0 (29.0 BFD) 6.0 2.0 21.0 10.5 72.5 43.5
11th Gold GP14 13417 South Staffs SC Chris White Richard Booths 5.0 12.0 4.0 (17.0) 15.0 8.0 61.0 44.0
12th Silver GP14 13838 Derwent Reservior SC Justin Smith Adam McGovern 10.0 (13.0) 8.0 12.0 8.0 9.0 60.0 47.0
13th Gold GP14 14112 Chelmarsh Matt Thursfield Sarah Allen 9.0 10.0 16.0 10.0 6.0 (17.0) 68.0 51.0
14th Silver GP14 14032 Chase SC Neil Davies Adam Froggatt 6.0 (18.0) 18.0 11.0 13.0 10.5 76.5 58.5
15th Bronze GP14 13949 Staunton Harold SC Richard Pepperdine Nigel Pepperdine 14.0 (20.0) 10.0 20.0 3.0 14.0 81.0 61.0
16th Gold GP14 13803 South Staffs SC Paul Owen Alan Jone 13.0 14.0 12.0 8.0 14.0 (16.0) 77.0 61.0
17th Silver GP14 14051 South Staffs SC Chris Beddow Chris Cokk (21.0) 17.0 14.0 15.0 19.0 13.0 99.0 78.0
18th Silver GP14 14018 South Staffs SC Ed Dutton Rich Hales 18.0 11.0 19.0 (21.0) 17.0 18.0 104.0 83.0
19th Bronze GP14 13785 Staunton Harold SC Nicky Robinson John Robinson (22.0) 19.0 22.0 16.0 16.0 19.0 114.0 92.0
20th Bronze GP14 13727 Chelmarsh Tim Davies Mark Collingwood 24.0 8.0 20.0 (26.0) 20.0 25.0 123.0 97.0
21st Bronze GP14 13778 South Staffs SC Megan Hicklin Hayley Ramadhar 20.0 16.0 15.0 24.0 (29.0 DNF) 23.0 127.0 98.0
22nd Silver GP14 13446 Staunton Harold SC Mike Heaney Paul Heaney 16.0 22.0 (23.0) 22.0 18.0 22.0 123.0 100.0
23rd Bronze GP14 13478 Derwent Reservior SC Duncan Greenhalgh Colin Quint 23.0 15.0 (29.0 DNF) 18.0 24.0 24.0 133.0 104.0
24th Bronze GP14 13894 South Staffs SC Will Hawkins Sam Thompson 19.0 (23.0) 21.0 23.0 22.0 21.0 129.0 106.0
25th Bronze GP14 14072 Staunton Harold SC Darrell Sleep Charles Saunders (29.0 BFD) 21.0 25.0 19.0 23.0 20.0 137.0 108.0
26th Silver GP14 13859 South Staffs SC Derek Fleming Matthew Bates 17.0 (29.0 DNF) 24.0 25.0 25.0 26.0 146.0 117.0
27th Bronze GP14 13407 Staunton Harold SC John George Aileen Barnett 25.0 24.0 26.0 27.0 (29.0 DNF) 29.0 DNS 160.0 131.0
28th Bronze GP14 13260 Staunton Harold SC David Ewbank Kamran Ewbank 26.0 25.0 27.0 28.0 (29.0 DNS) 27.0 162.0 133.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com