event burgee venue burgee

2013 Regatta Cup

Staunton Harold Sailing Club

Results are final as of 17:56 on June 29, 2013

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 42, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Cat SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 Total Nett
1st Solo 5388 1148 John Blundell   1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Laser 189693 1118 Oli Needham   2.0 4.0 6.0 6.0
3rd Fireball 15004 980 Pete Gray Simon Forbes 3.0 3.0 6.0 6.0
4th Handicap Laser 182440 1118 Nick Waters   7.0 5.0 12.0 12.0
5th Handicap Fireball 14973 980 Rachael Rhodes Lol Hayward 6.0 9.0 15.0 15.0
6th Fireball 20yr boat? 14370 980 D Fasey C Fasey 8.0 7.0 15.0 15.0
7th Laser Over 60 48 1118 Peter Crichton   10.0 6.0 16.0 16.0
8th Optimist Under 16 6203 1648 Chloe Felton   5.0 12.0 17.0 17.0
9th Handicap Laser 186686 1118 Richard Barnett   9.0 8.0 17.0 17.0
10th Handicap Comet Over 60 864 1190 Peter Mountford   12.0 10.0 22.0 22.0
11th Solo Over 60 5149 1148 Mike Jones   13.0 11.0 24.0 24.0
12th Laser 152673 1118 M Hunter   11.0 13.0 24.0 24.0
13th GP14 No Spin 20yr boat 13260 1150 David Ewbank Nick kindon 15.0 14.0 29.0 29.0
14th 420 Under 16 53232 1100 Emilia Torka Cora Kenmuir-Hogg 17.0 17.0 34.0 34.0
15th Handicap Laser 2000 1yr racing 2290 1110 Keith Turner Linda Houldcroft 19.0 16.0 35.0 35.0
16th RS100 208 992 Darrel Sleep   21.0 15.0 36.0 36.0
17th Lark u16 crew, 38yr boat 1794 1071 H Barnes G Barnes 21.0 18.0 39.0 39.0
18th Laser 138489 1118 John Winter   20.0 20.0 40.0 40.0
19th Handicap Laser 186038 1118 Matt Foskett   43.0 DNC 2.0 45.0 45.0
20th Handicap Laser Under 21 136617 1118 Joe Smith   4.0 43.0 DNC 47.0 47.0
21st Handicap Laser 28yr boat 116386 1118 Andy Taylor   14.0 33.0 dnf 47.0 47.0
22nd RS200 Under 16 963 1053 Samuel Grimshaw Rebecca Grimshaw 25.0 22.0 47.0 47.0
23rd Laser 2000 1yr racing 22117 1110 Peter Durke Sarah Durke 30.0 19.0 49.0 49.0
24th Devoti 1 4 970 D Cousins   29.0 23.0 52.0 52.0
25th Comet 15yr boat 746 1190 Louise Craig   28.0 24.0 52.0 52.0
26th Laser 1st year over 10YB 5566 1118 D Beighton   33.0 25.0 58.0 58.0
27th Laser 1st year racing 149631 1118 Grahame Smith   32.0 26.0 58.0 58.0
28th Laser 160686 1118     16.0 43.0 DNC 59.0 59.0
29th Handicap Mirror s/h no spinnaker Over 60, 25yr boat 66407 1372 M Lovelly   18.0 43.0 DNC 61.0 61.0
30th GP14 No Spin 1yr racing 13949 1150 Jeremy Nugent Ann Nugent 41.0 DNF 21.0 62.0 62.0
31st Optimist Under 16 1yr racing 5717 1648 Peter Nugent   35.0 27.0 62.0 62.0
32nd Optimist Under 16 5132 1648 Nathan Smith   35.0 28.0 63.0 63.0
33rd Handicap Comet Over 60 452 1190 Peter Newton   23.0 43.0 DNC 66.0 66.0
34th Mirror s/h no spinnaker Over 60 69180 1372 J Goodhead   24.0 43.0 DNC 67.0 67.0
35th Optimist Under 16 6 1648 Eleanor Wilde   38.0 29.0 67.0 67.0
36th Optimist Under 16 4947 1648 Rachal Coopey   37.0 30.0 67.0 67.0
37th Handicap Topaz UNO 2743 1236 P. Roberts   26.0 43.0 DNC 69.0 69.0
38th Topaz UNO RACE Under 16 4760 1176 Edward Green Cameron Smith 27.0 43.0 DNC 70.0 70.0
39th Topper Under 16 45338 1313 Fergus Winter   31.0 43.0 DNC 74.0 74.0
40th Handicap GP14 13590 1127 Geoff Kelham Kate Kelham 43.0 DNC 33.0 DNF 76.0 76.0
41st Topper 1yr racing 46240 1313 Zoe Felton   34.0 43.0 DNC 77.0 77.0
42nd Optimist Under 16 1yr racing 5768 1648 Sam Nugent   41.0 DNF 43.0 DNC 84.0 84.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.02 build 1
www.sailwave.com