venue burgee

2016 Club Championships

Staunton Harold Sailing Club

Results as of 15:46 on July 3, 2016

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 50, Scoring system: Appendix A
Rank Class Cat SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 Total Nett
1st Scorpion   2022 1040 Peter Gray Richard Pepperdine 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Fireball   14870 964 Grahame Newton Simon Foskett 6.0 4.0 10.0 10.0
3rd Miracle   3813 1210 Graham Watts Helen Jacks 4.0 8.0 12.0 12.0
4th Solo   5443 1140 Tim Gray   3.0 12.0 15.0 15.0
5th Fireball Lady helm 15073 964 Becky Priest Tim Saunders 10.0 6.0 16.0 16.0
6th Optimist Under 16 5722 1665 Jacob Felton   5.0 13.0 18.0 18.0
7th RS200   1620 1047 Lol Hayward Wendy Gray 2.0 17.0 19.0 19.0
8th Fireball   15002 964 Simon Kelsall Tom Burrows 12.0 7.0 19.0 19.0
9th Fireball   14935 964 Andy Foskett Lesley Foskett 9.0 11.0 20.0 20.0
10th Streaker Over 65 1783 1137 Alan Bennett   8.0 14.0 22.0 22.0
11th Laser Over 65 202296 1103 Mike Jones   11.0 15.0 26.0 26.0
12th Optimist Under 16 6043 1665 Thomas Kelsall   7.0 21.0 28.0 28.0
13th Laser Over 65 174789 1103 John Shoesmith   15.0 16.0 31.0 31.0
14th 420 Helm under 16 53645 1105 Chloe Felton Cora Kenmuir Hogg 14.0 18.0 32.0 32.0
15th 2000   21764 1101 Stuart Mansfield Dave Beighton 39.0 1.0 40.0 40.0
16th Laser   168859 1103 Mick Papp   18.0 22.0 40.0 40.0
17th Scorpion   1925 1040 Martyn Denchfield Richard Barnett 17.0 26.0 43.0 43.0
18th Laser   176780 1103 Chris Myatt   21.0 25.0 46.0 46.0
19th Topper Lady helm under 16 355 1341 Rachel Coopey   23.0 29.0 52.0 52.0
20th Scorpion Lady helm 2034 1040 Rachael Rhodes Simon Forbes 51.0 DNC 3.0 54.0 54.0
21st Mirror Lady helm Under 16 70805 1383 Ellie Rush Joss Dummer 19.0 36.0 55.0 55.0
22nd Laser 16 - 21 197627 1103 Sam Jones   51.0 DNF 5.0 56.0 56.0
23rd Laser 1st year racing 200043 1103 Des Luxton   22.0 37.0 59.0 59.0
24th Laser   190900 1103 Matt Lathoud   51.0 DNC 9.0 60.0 60.0
25th Laser Radial Under 16 126333 1135 Josh Clingan   26.0 34.0 60.0 60.0
26th Fireball   14636 964 Will Moody Matt Moody 51.0 DNF 10.0 61.0 61.0
27th GP14   14072 1131 Darrell Sleep Charles Saunders 41.0 20.0 61.0 61.0
28th Laser   88696 1103 Pete Ramwell   34.0 27.0 61.0 61.0
29th GP14 16 - 21 13949 1131 George Barnes Ann Nugent 30.0 33.0 63.0 63.0
30th RSAero 7 Lady helm 1499 1066 Liz Simons   13.0 51.0 DNF 64.0 64.0
31st Mirror Under 16 46920 1383 Tara Ewbank (Topper)   36.0 28.0 64.0 64.0
32nd Optimist Under 16 5388 1665 Lucas Wickwar   33.0 32.0 65.0 65.0
33rd RS400   1024 943 Nick Kindon Paul Munro 16.0 51.0 DNC 67.0 67.0
34th Topper Lady helm under 16 35695 1341 Maddy Green   29.0 38.0 67.0 67.0
35th 29er Under 16 1288 919 Nathan Smith Edward Green 37.0 30.0 67.0 67.0
36th RS200   1112 1047 Nigel Pepperdine ? 51.0 DNC 19.0 70.0 70.0
37th RS100 8.4   239 1004 K Mills   20.0 51.0 DNF 71.0 71.0
38th 2000 Lady helm, 1st year 21730 1101 Louise Green Anita Ewbank 38.0 35.0 73.0 73.0
39th Mirror single handed Over 65 70525 1369 Denis Mansfield   51.0 DNC 23.0 74.0 74.0
40th GP14 Over 65 13590 1131 Geoff Kelham Kate Kelham 51.0 DNC 24.0 75.0 75.0
41st Topper Under 16 26953 1341 Toby Clingan   24.0 51.0 DNC 75.0 75.0
42nd RS400 First year racing 1041 943 Henry Barnes Grahame Smith 25.0 51.0 DNF 76.0 76.0
43rd Laser   130624 1103 David Ewbank   27.0 51.0 DNF 78.0 78.0
44th 405 Under 16 338 1089   Peter Nugent 28.0 51.0 DNF 79.0 79.0
45th Laser Over 65 180930 1103 Phil Hardcastle   51.0 DNC 31.0 82.0 82.0
46th Finn   12 1042 Tom Johnson   31.0 51.0 DNC 82.0 82.0
47th Laser Radial   176775 1135 Matthew Beardshaw   32.0 51.0 DNF 83.0 83.0
48th Comet Lady helm 877 1200 Julie Hudson   35.0 51.0 DNC 86.0 86.0
49th Topper 1st year racing 53868 1341 Jon Dummer   40.0 51.0 DNC 91.0 91.0
50th Laser   178432 1103 Rod Raffell   51.0 DNC 51.0 DNC 102.0 102.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com