venue burgee

SHSC 2015 LASER OPEN

Staunton Harold Sailing Club

Results are final as of 14:21 on October 11, 2015

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 40, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Female Notes Club R1 R2 Total Nett
1st Laser 197694 Paul Williamson   Grand Master SHSC 4.0 2.0 6.0 6.0
2nd Laser 209835 Ed Higson   Senior Bartley SC 6.0 1.0 7.0 7.0
3rd Laser 208125 Joe Scurrah   Senior Carsington SC 3.0 6.0 9.0 9.0
4th Laser 197636 Sam Jones   Senior SHSC 7.0 3.0 10.0 10.0
5th Laser 204068 Cameron Smith   Senior Chelmarsh SC 8.0 4.0 12.0 12.0
6th Laser 187480 Jamie Cuxson   Under 18 Earlswood Lakes 2.0 12.0 14.0 14.0
7th Laser 167688 Ellie Craig Female Under 16 SHSC 5.0 10.0 15.0 15.0
8th Laser 201645 James Daley   Senior Trent Valley SC 11.0 7.0 18.0 18.0
9th Laser 174789 John Shoesmith   Grand Master SHSC 9.0 9.0 18.0 18.0
10th Laser 30595 Andy Allan   Grand Master Trimpley 12.0 8.0 20.0 20.0
11th Laser 182440 Nick Waters   Grand Master SHSC 16.0 5.0 21.0 21.0
12th Laser 190900 Mathieu Lathoud   Senior SHSC 10.0 16.0 26.0 26.0
13th Laser 200890 Jeremy Higson   Master Bartley SC 17.0 11.0 28.0 28.0
14th Laser 202296 Mike Jones   Great Grand Master SHSC 15.0 13.0 28.0 28.0
15th Laser 166621 Terry Forbes   Master SHSC 13.0 18.0 31.0 31.0
16th Laser 143581 Ray Kemish   Master Attenborough 18.0 14.0 32.0 32.0
17th Laser 186067 Alex Homer   Senior Midland SC 14.0 19.0 33.0 33.0
18th Laser 186686 Richard Barnett   Grand Master SHSC 24.0 15.0 39.0 39.0
19th Laser 209190 John Ling   Master Bartley SC 1.0 41.0 DSQ 42.0 42.0
20th Laser 163092 Paul Green   Master SHSC 21.0 21.0 42.0 42.0
21st Laser Radial 134711 Paul Moughtin-Leay   Under 16 SHSC 27.0 17.0 44.0 44.0
22nd Laser 180930 Phil Hardcastle   Grand Master SHSC 19.0 26.0 45.0 45.0
23rd Laser 48 Peter Crichton   Grand Master SHSC 20.0 25.0 45.0 45.0
24th Laser 200043 Matt Luxton   Under 18 SHSC 26.0 20.0 46.0 46.0
25th Laser 164546 Ian Davies   Grand Master Trimpley 22.0 24.0 46.0 46.0
26th Laser 202293 Paul Powell   Master Trimpley 23.0 23.0 46.0 46.0
27th Laser 149631 John Robinson   Grand Master SHSC 30.0 22.0 52.0 52.0
28th Laser Radial SLO Harrison Bradbury-Knight   Under 18 Trimpley 25.0 27.0 52.0 52.0
29th Laser 136054 Phil Pimble   Grand Master Trimpley 29.0 29.0 58.0 58.0
30th Laser 150742 Mike Homer   Master Midland SC 31.0 28.0 59.0 59.0
31st Laser 121812 Rob Jones   Master Coniston 28.0 32.0 60.0 60.0
32nd Laser 178682 Michael Dalziel   Master Trimpley 32.0 30.0 62.0 62.0
33rd Laser 202145 Joe Stocker   Under 18 SHSC 34.0 31.0 65.0 65.0
34th Laser 187484 Tom Allen   Senior SHSC 33.0 33.0 66.0 66.0
35th Laser Radial 167608 Louise Craig Female Master SHSC 35.0 34.0 69.0 69.0
36th Laser 179100 Ryan Lettinga   Senior Carsington SC 36.0 35.0 71.0 71.0
37th Laser 4.7 203181 Nathan Smith   Under 16 SHSC 41.0 DNF 36.0 77.0 77.0
38th Laser 157402 Rob Watson   Master SHSC 41.0 DNC 41.0 DNC 82.0 82.0
38th Laser Radial 136617 Poppy Smith Female Under 16 SHSC 41.0 DNC 41.0 DNC 82.0 82.0
38th Laser 158424 Grahame Smith   Master SHSC 41.0 DNF 41.0 DNF 82.0 82.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com