venue burgee

2016 Autumn Sunday

Staunton Harold Sailing Club

Results are provisional as of 16:06 on September 19, 2016

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Notes R7 & Barts Bash Total Nett
1st Laser Laser 207732 1103 Paul Williamson   Grand master / Circuit racer 1.0 1.0 1.0
2nd Laser Laser 189316 1103 Alastair Lucas   Adult / Club and Circuit racer 2.0 2.0 2.0
3rd Fast Handicap Fireball 14935 964 Andy Foskett Lesley Foskett Master / Club racer 3.0 3.0 3.0
4th Laser Laser 203912 1103 Rupert Chapman   Master / Club racer 4.0 4.0 4.0
5th slow handicap Mirror 70667 1383 Dee Fleming Katie Kelsall Master helm and Youth crew / Club racers 5.0 5.0 5.0
6th slow handicap Topper 6368 1341 Jacob Felton   Youth / Squad sailor 6.0 6.0 6.0
7th Laser Laser 202145 1103 Richard Barnett   Grand master / Club racer 7.0 7.0 7.0
8th Fast Handicap Fireball 14370 964 Daren Fasey Colin Davis Master / Club racer 8.0 8.0 8.0
9th slow handicap Comet 126 1200 Alan Bennett   Grand master / Club racer 9.0 9.0 9.0
10th slow handicap Miracle 3813 1210 Graham Watts Helen Jacks Grand Master / Circuit Racer 10.0 10.0 10.0
11th Fast Handicap Finn 564 1042 Peter Vinton   Master / Club and Circuit racer 11.0 11.0 11.0
12th slow handicap Mirror 43053 1383 Becky Priest Alex Saunders Ap master helm / Youth crew / Squad sailor and 3rd race ever 12.0 12.0 12.0
13th Fast Handicap Fireball 15002 964 Thomas Kelsall Simon Kelsall Youth U18 helm / club racer 13.0 13.0 13.0
14th Fast Handicap Merlin Rocket 3695 983 Pete Slack Nigel Pepperdine Grand master / Club racer 14.0 14.0 14.0
15th Fast Handicap Finn 644 1042 Joe Stocker   Adult / Club racer 15.0 15.0 15.0
16th Laser Laser 91385 1103 Charles Saunders   Grand master / Club racer 16.0 16.0 16.0
17th Laser Laser 202296 1103 Ethan Lowing   Youth U18 / Club racer 17.0 17.0 17.0
18th Laser Laser 157505 1103 Howard Rutter   ? / Club racer 18.0 18.0 18.0
19th slow handicap Comet 746 1200 Louise Craig   Master / Club racer 19.0 19.0 19.0
20th Fast Handicap RS400 1041 943 Henry Barnes George Barnes Master helm / Adult crew / Club racer 20.0 20.0 20.0
21st slow handicap Comet 396 1200 Nigel Burrows   Master / Club racer 21.0 21.0 21.0
22nd slow handicap 420 53645 1105 Chloe Felton Ciara Archbold Youth / Squad sailor 22.0 22.0 22.0
23rd slow handicap 2000 21226 1101 Ian Moore Peter Nugent Master and Youth U18 / Club racer 23.0 23.0 23.0
24th Laser Laser 147057 1103 Tim Saunders   Apprentice master / Circuit racer 24.0 24.0 24.0
25th slow handicap Optimist 5678 1665 Oliver Hamilton   Youth / Sailing for fun 25.0 25.0 25.0
26th slow handicap Solo 4020 1140 Howard Jones   Grand master / Club racer 26.0 26.0 26.0
27th Fast Handicap Fireball 13778 964 Chris Taylor Jack Taylor Master helm/ Youth crew / Club racers 27.0 27.0 27.0
28th slow handicap Topper 23375 1341 Terry Gooch   Grand master / Club racer 28.0 28.0 28.0
29th slow handicap Topper 35695 1341 Amy Thompson   Youth / Club racer 29.0 29.0 29.0
30th slow handicap Optimist 5538 1665 Amy Nugent   Youth / Sailing for fun 30.0 30.0 30.0
31st slow handicap GP14 13939 1131 Jeremy Nugent Ann Nugent Master / Rookies 31.0 31.0 31.0
32nd slow handicap Topper 30804 1341 Kaylin Bilton-Lynn   Youth / Sailing for fun 32.0 32.0 32.0
33rd slow handicap Topper 36392 1341 Matthew Thompson   Youth / Sailing for fun 33.0 33.0 33.0
34th slow handicap RSFeva XL 3374 1235 Callum Southall Lucas Wickwar Youth U18 / Rookie first race 34.0 34.0 34.0
35th slow handicap 2000 21764 1101 Stuart Mansfield Dave Beighton ? / Club racer 35.0 35.0 35.0

R7 & Barts Bash - 2016-09-18

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName Notes Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 207732 1103 Paul Williamson   Grand master / Circuit racer 48:03 0:58:05 1.0
2 Laser Laser 189316 1103 Alastair Lucas   Adult / Club and Circuit racer 48:07 0:58:10 2.0
3 Fast Handicap Fireball 14935 964 Andy Foskett Lesley Foskett Master / Club racer 58:45 1:00:57 3.0
4 Laser Laser 203912 1103 Rupert Chapman   Master / Club racer 50:33 1:01:06 4.0
5 slow handicap Mirror 70667 1383 Dee Fleming Katie Kelsall Master helm and Youth crew / Club racers 43:41 1:03:10 5.0
6 slow handicap Topper 6368 1341 Jacob Felton   Youth / Squad sailor 43:18 1:04:35 6.0
7 Laser Laser 202145 1103 Richard Barnett   Grand master / Club racer 53:40 1:04:52 7.0
8 Fast Handicap Fireball 14370 964 Daren Fasey Colin Davis Master / Club racer 47:17 1:05:24 8.0
9 slow handicap Comet 126 1200 Alan Bennett   Grand master / Club racer 59:13 1:05:48 9.0
10 slow handicap Miracle 3813 1210 Graham Watts Helen Jacks Grand Master / Circuit Racer 60:48 1:07:00 10.0
11 Fast Handicap Finn 564 1042 Peter Vinton   Master / Club and Circuit racer 52:33 1:07:15 11.0
12 slow handicap Mirror 43053 1383 Becky Priest Alex Saunders Ap master helm / Youth crew / Squad sailor and 3rd race ever 46:45 1:07:36 12.0
13 Fast Handicap Fireball 15002 964 Thomas Kelsall Simon Kelsall Youth U18 helm / club racer 49:02 1:07:49 13.0
14 Fast Handicap Merlin Rocket 3695 983 Pete Slack Nigel Pepperdine Grand master / Club racer 50:18 1:08:14 14.0
15 Fast Handicap Finn 644 1042 Joe Stocker   Adult / Club racer 54:00 1:09:06 15.0
16 Laser Laser 91385 1103 Charles Saunders   Grand master / Club racer 59:13 1:11:35 16.0
17 Laser Laser 202296 1103 Ethan Lowing   Youth U18 / Club racer 59:25 1:11:49 17.0
18 Laser Laser 157505 1103 Howard Rutter   ? / Club racer 59:42 1:12:10 18.0
19 slow handicap Comet 746 1200 Louise Craig   Master / Club racer 43:39 1:12:45 19.0
20 Fast Handicap RS400 1041 943 Henry Barnes George Barnes Master helm / Adult crew / Club racer 51:44 1:13:09 20.0
21 slow handicap Comet 396 1200 Nigel Burrows   Master / Club racer 43:57 1:13:15 21.0
22 slow handicap 420 53645 1105 Chloe Felton Ciara Archbold Youth / Squad sailor 60:45 1:13:18 22.0
23 slow handicap 2000 21226 1101 Ian Moore Peter Nugent Master and Youth U18 / Club racer 61:14 1:14:09 23.0
24 Laser Laser 147057 1103 Tim Saunders   Apprentice master / Circuit racer 62:36 1:15:40 24.0
25 slow handicap Optimist 5678 1665 Oliver Hamilton   Youth / Sailing for fun 63:10 1:15:53 25.0
26 slow handicap Solo 4020 1140 Howard Jones   Grand master / Club racer 43:22 1:16:05 26.0
27 Fast Handicap Fireball 13778 964 Chris Taylor Jack Taylor Master helm/ Youth crew / Club racers 56:15 1:17:48 27.0
28 slow handicap Topper 23375 1341 Terry Gooch   Grand master / Club racer 52:50 1:18:48 28.0
29 slow handicap Topper 35695 1341 Amy Thompson   Youth / Club racer 52:51 1:18:49 29.0
30 slow handicap Optimist 5538 1665 Amy Nugent   Youth / Sailing for fun 71:52 1:26:20 30.0
31 slow handicap GP14 13939 1131 Jeremy Nugent Ann Nugent Master / Rookies 51:22 1:30:50 31.0
32 slow handicap Topper 30804 1341 Kaylin Bilton-Lynn   Youth / Sailing for fun 66:12 1:38:44 32.0
33 slow handicap Topper 36392 1341 Matthew Thompson   Youth / Sailing for fun 67:07 1:40:06 33.0
34 slow handicap RSFeva XL 3374 1235 Callum Southall Lucas Wickwar Youth U18 / Rookie first race 69:35 1:52:41 34.0
35 slow handicap 2000 21764 1101 Stuart Mansfield Dave Beighton ? / Club racer 65:37 1:59:12 35.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com