venue burgee

2016 Commodore and Buckley Trophies

Staunton Harold Sailing Club

Results are final as of 12:24 on October 18, 2016

Buckley Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Buckley Laser 190900 1103 Matt Lathoud   1.0 (5.0) 1.0 7.0 2.0
2nd Buckley Laser Radial 186038 1135 Tom Foskett   (3.0) 1.0 2.0 6.0 3.0
3rd Buckley Laser 174789 1103 John Shoesmith   (25.0 DNC) 2.0 3.0 30.0 5.0
4th Buckley GP14 14072 1130 Darrell Sleep Charles Saunders 2.0 3.0 (4.0) 9.0 5.0
5th Buckley Laser 183147 1103 Neil Clingan   4.0 (6.0) 5.0 15.0 9.0
6th Buckley Miracle 3813 1210 Graham Watts Helen Jacks 5.0 7.0 (13.0) 25.0 12.0
7th Buckley Laser Radial 134703 1135 Matt Smith   10.0 4.0 (25.0 DNF) 39.0 14.0
8th Buckley Laser 163092 1103 Paul Green   6.0 (12.0) 8.0 26.0 14.0
9th Buckley National 12 >1980 <1996 320 1104 Tim Gray Ann Nugent (25.0 DNC) 8.0 7.0 40.0 15.0
10th Buckley Laser 4.7 8 1195 Terry Forbes   7.0 9.0 (12.0) 28.0 16.0
11th Buckley Laser 168859 1103 Mick Papp   8.0 (25.0 DNC) 10.0 43.0 18.0
12th Buckley Laser 134266 1103 Luke Harmer   (25.0 DNC) 13.0 6.0 44.0 19.0
13th Buckley Laser 187484 1103 Tom Allen   (12.0) 10.0 9.0 31.0 19.0
14th Buckley Laser 180930 1103 Phil Hardcastle   (25.0 DNC) 11.0 11.0 47.0 22.0
15th Buckley Topper 46969 1340 Oliver Hamilton   9.0 (20.0) 14.0 43.0 23.0
16th Buckley Comet 845 1200 Nigel Fern   11.0 14.0 (25.0 DNC) 50.0 25.0
17th Buckley Laser Radial 207301 1135 Alastair Smith   13.0 16.0 (25.0 DNF) 54.0 29.0
18th Buckley GP14 13785 1130 John Robinson Stuart Mansfield (25.0 DNC) 15.0 15.0 55.0 30.0
19th Buckley Laser 88696 1103 Pete Ramwell   (25.0 DNC) 17.0 16.0 58.0 33.0
20th Buckley Topper 23375 1340 Terry Gouch   16.0 (18.0) 17.0 51.0 33.0
21st Buckley RSAero 7 1499 1065 Matt Simons   15.0 19.0 (25.0 DNC) 59.0 34.0
22nd Buckley Laser Radial 200043 1135 Matt Luxton   14.0 22.0 (25.0 DNC) 61.0 36.0
23rd Buckley RSFeva XL 3374 1235 Lucas Wickwar Callum Southall 17.0 21.0 (25.0 DNC) 63.0 38.0
24th Buckley RSVision 10 1134 Hugh Burnham Nigel Burnham (25.0 DNC) 25.0 DNC 18.0 68.0 43.0

Commodore Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Commodore Scorpion 2039 1040 Pete Gray Rachel Rhodes 1.0 (2.0) 1.0 4.0 2.0
2nd Commodore Supernova 1165 1071 Corey Newton   2.0 (3.0) 2.0 7.0 4.0
3rd Commodore Fireball 14370 970 Daren Fasey Colin Davis 5.0 1.0 (6.0) 12.0 6.0
4th Commodore RS200 779 1047 Peter Goodyear Nicola Ellis 3.0 (6.0) 5.0 14.0 8.0
5th Commodore Fireball 14935 970 Andy Foskett Lesley Foskett 4.0 4.0 (7.0) 15.0 8.0
6th Commodore Fireball 15002 970 Simon Kelsall Tom Burrows 6.0 5.0 (8.0) 19.0 11.0
7th Commodore RS200 1620 1047 Lol Hayward Wendy Gray (11.0 DNC) 8.0 4.0 23.0 12.0
8th Commodore RS200 1112 1047 Nigel Pepperdine Di Pepperdine (11.0 DNC) 11.0 DNF 3.0 25.0 14.0
9th Commodore Fireball 14870 970 Matt Foz Lucie Hewitt 8.0 7.0 (9.0) 24.0 15.0
10th Commodore RS400 1024 944 Nick Kindon Paul Munro 7.0 9.0 (10.0) 26.0 16.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com