venue burgee

2017 Commodore and Buckley Trophies

Staunton Harold Sailing Club

Results are provisional as of 17:41 on November 4, 2017

Buckley Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Buckley GP14 14224 1133 Nigel Pepperdine Rich Pepperdine (17.0 DNF) 1.0 1.0 19.0 2.0
2nd Buckley Optimist 6043 1665 Thomas Kelsall   1.0 2.0 (9.0) 12.0 3.0
3rd Buckley Miracle 3813 1210 Graham Watts Helen Jacks 2.0 (4.0) 2.0 8.0 4.0
4th Buckley Laser Radial 134711 1139 Paul Moughtin-Leay   3.0 3.0 (5.0) 11.0 6.0
5th Buckley GP14 13785 1133 John Robinson Paul Williams 6.0 (8.0) 3.0 17.0 9.0
6th Buckley Laser Radial 203181 1139 Nathan Smith   4.0 5.0 (6.0) 15.0 9.0
7th Buckley Mirror 70667 1383 Simon Kelsall Katie Kelsall (9.0) 6.0 4.0 19.0 10.0
8th Buckley Laser 4.7 204883 1200 Jacob Felton   5.0 9.0 (17.0 DNC) 31.0 14.0
9th Buckley Europe 394 1145 George Cramond   (7.0) 7.0 7.0 21.0 14.0
10th Buckley Laser Radial 188351 1139 Charles Saunders   8.0 (10.0) 10.0 28.0 18.0
11th Buckley 2000 2772 1107 Hannah Hewitt James Foskett (17.0 DNC) 11.0 8.0 36.0 19.0
12th Buckley Laser Radial 200043 1139 Des Luxton   10.0 (13.0) 12.0 35.0 22.0
13th Buckley Byte CII 3449 1147 Howard Rutter   11.0 (12.0) 11.0 34.0 22.0
14th Buckley 2000 21764 1107 Dave Beighton Stuart Mansfield 12.0 14.0 (17.0 DNC) 43.0 26.0
15th Buckley Topper 30804 1347 K Bilton-Lynn   (17.0 DNF) 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 34.0
15th Buckley Solo 4567 1143 Nick Threadgill   (17.0 DNF) 17.0 DNC 17.0 DNC 51.0 34.0

Commodore Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Rating HelmName CrewName R1 R2 R3 Total Nett
1st Commodore Scorpion 2039 1040 Pete Gray Rachel Rhodes (20.0 DNF) 3.0 1.0 24.0 4.0
2nd Commodore Fireball 14370 959 Daren Fasey Colin Davis 3.0 1.0 (7.0) 11.0 4.0
3rd Commodore Fireball 15118 959 Grahame Newton Corey Newton 2.0 2.0 (9.0) 13.0 4.0
4th Commodore Supernova 1095 1075 Simon Foskett   1.0 (6.0) 5.0 12.0 6.0
5th Commodore RS200 1620 1047 Lol Hayward Di Pepperdine 6.0 (12.0) 2.0 20.0 8.0
6th Commodore Laser 207732 1097 Paul Williamson   (8.0) 5.0 3.0 16.0 8.0
7th Commodore Laser 210230 1097 John Blundell   (4.0) 4.0 4.0 12.0 8.0
8th Commodore Supernova 1165 1075 Sam Jones   5.0 8.0 (20.0 DNC) 33.0 13.0
9th Commodore Fireball 14935 959 Andy Foskett Lesley Foskett 7.0 (9.0) 8.0 24.0 15.0
10th Commodore Laser 157402 1097 Rob Watson   (20.0 DNC) 7.0 9.0 36.0 16.0
11th Commodore Laser 170585 1097 Dee Fleming   (20.0 DNC) 11.0 6.0 37.0 17.0
12th Commodore Laser 168859 1097 Mick Papp   9.0 10.0 (11.0) 30.0 19.0
13th Commodore RS200 1162 1047 Russ Coggrave Lucy Mallory 10.0 (14.0) 12.0 36.0 22.0
14th Commodore Scorpion 1925 1040 Martyn Denchfield Richard Barnett 12.0 13.0 (15.0) 40.0 25.0
15th Commodore Laser 163092 1097 Paul Green   11.0 15.0 (20.0 DNC) 46.0 26.0
16th Commodore RS400 1024 942 Nick Kindon Paul Munro 13.0 (16.0) 14.0 43.0 27.0
17th Commodore RS400 1041 942 Henry Barnes Grahame Smith 15.0 (18.0) 13.0 46.0 28.0
18th Commodore Laser 166323 1097 Paul Bates   14.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 54.0 34.0
19th Commodore RS200 1017 1047 Howard Jones Hannah Jones (20.0 DNF) 17.0 20.0 DNC 57.0 37.0

www.shsc.org.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com